Bangladeş Büyükelçiliği Ankara

Bangladeş Büyükelçiliği Ankara

Bangladeş Ankara Büyükelçiliği, Bangladeş Devletinin Türkiye'deki resmi temsilcisidir. Türkiye- Avrupa arasındaki sosyal, siyasal ve diplomatik ilişkileri yürütmekle görevli olan Bangladeş Ankara Büyükelçiliği, aynı zamanda bünyesinde bulunan konsolosluk bölümü ile kendi faaliyet alanındaki bölgelerde ikamet eden kişilerin Bangladeş Vizesi ve Bangladeş Konsolosluk işlemlerini yürütmektedir.

Bangladeş'e seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğu'na ve Bangladeş Ankara Büyükelçiliği'ne aittir. Bangladeş Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümü aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Bangladeş vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek sunmaktadır.

Bangladeş Büyükelçiliği Ankara İletişim

Adres: Birlik Mahallesi 391. Cadde No:16, Çankaya, Ankara Posta Kodu: 06610

Telefon: + 90 (312) 495 2719

Faks: + 90 (312) 445 2744

E-mail: bdootankara@ttmail.com

Ulaşım

Bangladeş Büyükelçiliği Ankara açık adresinde belirtildiği üzere Çankaya semtindedir. Çankaya güzergahından geçen toğlu taşıma araçları ile Bangladeş Ankara Büyükelçiliği'ne ulaşabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

Bangladeş Konsolosluğu Pazartesi-Cuma: 09.00-17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Görevlileri

Bangladeş'in Türkiye'de Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu bulunmaktadır. Bangladeş Ankara Büyükelçiliği'nde; Büyükelçilik görevleri Büyükelçi ve Başkatip tarafından yürütülmektedir.

Görev Bölgesi

Ankara ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Bangladeş vize işlemleri için Bangladeş Ankara Büyükelçiliği'ne başvuruda bulunabilirler. Türkiye'de ikamet eden Bangladeş vatandaşlarının da konsolosluk işlemleri için Bangladeş Ankara Büyükelçiliği'ne başvuru yapmaları gerekmektedir.

Pasaport Yenileme

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Afganistan vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İstanbul Afganistan Başkonsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler. Pasaport yenileme işlemleri için eski pasaportun aslının ve fotokopisinin ve pasaporta uyumlu 2 adet 45x60 mm (4.5x6 cm) ya da 50x60 mm (5x;6 cm) ebatlarında beyaz fonlu biyometrik fotoğrafın hazır bulundurulması gerekmektedir. Parmak izi işlemleri ilgili makamlar tarafından uygulanmaktadır.

Bangladeş Büyükelçiliği Ankara Vize Başvurusu

Bangladeş, bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları için vize uygulamasına tabi tutmaktadır. Bu pasaporta sahip olan şahıslar bütün Vietnam seyahati öncesi ve resmi pasaporta sahip şahıslar 90 günü aşan seyahatler öncesi Bangladeş'e yasal olarak giriş yapabilmeleri için gerekli olan Bangladeş vizesi almak için başvurmalıdır. Bangladeş'in Türkiye'deki resmi kurumları Bangladeş Başkonsolosluğu İstanbul ve Bangladeş Büyükelçiliği Ankara olup vize başvuruları bu iki yerden birine yapılabilmektedir. Bangladeş Büyükelçiliği Ankara büyükelçilik görevlerinin yanı sıra kendi içinde bulundurduğu konsolosluk bölümü ile de yabancı vatandaşların vize işlemleri, Bangladeş vatandaşlarının pasaport, evlilik, doğum işlemleri gibi konsolosluk görevlerini yerine getirmektedir. Bangladeş'ın Ankara'da bulunan büyükelçiliğinin konsolosluğuna başvurular hem şahsi olarak doğrudan yapılabilmekte hem de yetkili vize danışmanları aracılığıyla yapılabilmektedir. Bangladeş makamları turistik vize, ticari vize, çalışma vizesi gibi çeşitli vizeler vermekte olup şahsıların seyahat amacına uygun olan vize türü için başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Bangladeş vize başvurusunu gerçekleştirebilmeniz için başvuruda bulunmak istediğiniz vize türü için gerekli olan evrakları getirmelisiniz. Bununla birlikte Bangladeş vize başvurusunun kabul edilip vize işlemlerinin gerçekleşebilmesi için başvuracağınız vize ile ilgili ücreti de ödemeniz gerekip ücretin ödenmemesi durumunda vize işlemlerine başlanılamamaktadır. Bangladeş vizesi için Ankara'daki büyükelçiliğin konsolosluğuna başvuruda bulunurken vize için gereken evrakları eksiksiz ve doğru olarak getirilmesi çok önemlidir. Eksik ya da hatalı bilgi içeren evraklarla yapılan başvurular Bangladeş vize işlemlerinin uzaması veya ret olarak değerlendirilmesine neden olabilmektedir. Bangladeş Büyükelçiliği Ankara başvuru sonrasında ek evrak isteme ve mülakata çağırma yetkisine de sahiptir. Bangladeş makamlarının mülakata çağırması durumunda vize başvuru sahibi Bangladeş makamlarının belirlediği tarihte büyükelçilikte olmalıdır. Bangladeş vize işlemlerinin sonuçlanma süresi ise başvurulan vize türü, vize başvuru zamanı, başvurulan vize ile ilgili evrakların durumu gibi çeşitli faktörlere bağlı olup yapılması istenen Bangladeş seyahatinin tarihi ve Bangladeş vize başvurusunun tarihi bu durumlar göze önüne alınarak iyi belirlemelidir. Ankara'daki büyükelçiliğe yapılan Bangladeş vize başvuruları hakkında verilecek kararlara ve olumlu veya olumsuz olarak değerlendirilmesine ilişkin yetki yalnızca Bangladeş Büyükelçiliği Ankara'ya ait olmaktadır. Bangladeş Büyükelçiliği Ankara yapılan vize başvurusunun sonucuna ilişkin olarak olumlu karar vermesi halinde Bangladeş vizesi alınabilmektedir.

Vize Başvuru Formu

Bangladeş Ankara Büyükelçiliği görev bölgesinde bulunan kişiler Bangladeş Vizesi başvurularında ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun evraklar sunmakla yükümlüdür. Bangladeş Ankara Büyükelçiliği'ne vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır. Bangladeş vizesi için vize başvuru formu İngilizce olarak doldurulabilir.

Bangladeş Vize Başvuru Formu

Bangladeş Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk İşlemleri

Bangladeş Konsolosluğu ve Bangladeş Büyükelçiliği, Bangladeş'e seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Bangladeş vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Bangladeş temsilcilikleridir.

Bangladeş Konsolosluğu ve Bangladeş Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Bangladeş vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Bangladeş Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'de yaşayan Bangladeş vatandaşlarının pasaport- kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Bangladeş Ankara Büyükelçiliği konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür.

Bangladeş Ankara Büyükelçiliği'nden pasaport çıkartma ve yenileme, konsolosluk doğum belgesi, noter hizmetleri, oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınabilmektedir.

Bangladeş Ankara Büyükelçiliği Vize Çıkış Süresi

Bangladeş vize başvurularınızın sonuçlanma süresi 5 iş günüdür. Bangladeş vize başvurularınızı seyahatinizden en az 2 hafta önce gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Vize Reddi

Bangladeş'e hangi koşullarla giriş yapılabileceğine Bangladeş temsilcilikleri karar verir. Konsolosluklar müracaatları değerlendirirken kendi ülkelerine giriş yapacak olan kişilerin ekonomik olarak yük olmayacağına, kamu düzenini bozmayacağına, kamu sağlığına risk oluşturmayacağına ve geri dönmek için yeterince sosyal, kültürel ve maddi sebeplerin olup olmadığını görmek isterler.

Bangladeş vizesi başvuruları bazı durumlarda ret ile sonuçlanabilmektedir. Bangladeş Konsolosluğu ve Bangladeş Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların tam olarak yerine getirilmemesi buna sebep olmaktadır. Bangladeş vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Bangladeş Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir.

Bangladeş vizesi başvurularında;

  • Seyahat amacının kanıtlanmaması,
  • Sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi,
  • Geçerli pasaporta ya da onaylı seyahat belgesine sahip olunmaması,
  • Aynı ülke için daha önceden sınır dışı kararının bulunması,
  • Vize başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması,
  • Seyahat bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması gibi durumlarda Bangladeş vizesi başvurusu, Bangladeş vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.