Bangladeş Çalışma Vizesi

Bangladeş Çalışma Vizesi

Bangladeş çalışma vizesi başvuru işlemleri Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğu, Bangladeş Ankara Büyükelçiliği ve vize işlemlerini yürütme yetkisi verilen vize merkezleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Bangladeş çalışma vizesi için gerekli şartları yerine getirerek şahsen veya yetki verilmiş acenteler aracılığıyla vize başvuru işlemleri yapılabilmektedir.

Bangladeş seyahatinin amacının çalışma amaçlı olması durumunda Bangladeş çalışma vizesine başvuru yapılması gereklidir. Bangladeş çalışma vizesi almak için çalışılan kurumdan dilekçe ve Bangladeş'te çalışılacak firmadan çalışma yazısı gereklidir. Çalışma yazısı firma tarafından edilmeli ve resmi kurumdan olmalıdır.

Bangladeş çalışma vizesi, turistik, ticari veya aile ve arkadaş ziyareti vizesinden farklı olarak daha fazla ayrıntı, zaman ve evrak isteyen bir süreçten oluşmaktadır. Bangladeş çalışma vizesi, tek girişli ve çok girişli olarak iki vize seçeneğinden oluşmaktadır. Bangladeş çalışma vizesi tek girişli 3 aylık veya çok girişli 3 aylık olarak verilmektedir.

Bangladeş çalışma vizesi 3-5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Çalışma vizesi başvuru işlemleri Bangladeş İstanbul Konsolosluğu'na yapıldıktan sonra Bangladeş Göçmenlik Ofisi'nden oturum işlemlerinin yapılması gereklidir.

Bangladeş çalışma vizesi başvuruları Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğu, Bangladeş Ankara Büyükelçiliği veya yetki verilmiş vize merkezleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Bangladeş çalışma vizesine şahsen başvuru yapılması zorunluluğu bulunmamaktadır. Bangladeş çalışma vizesi başvuru işlemleri hakkında verilecek kararlar Bangladeş Konsolosluğu'nun inisiyatifindedir.

Bangladeş çalışma vizesi başvuru işlemleri evrakların eksiksiz ve doğru olarak hazırlanmasıyla uluşan bir süreçtir. İstenmekte olan belgeler Bangladeş Konsolosluğu'nun istediği gibi hazırlanmalı, çalışılacak firmadan davetiye yazısının olması gereklidir. Bangladeş Konsolosluğu gerekli evrakların arasında davetiye yazısının olmaması durumunda çalışma vizesi başvuru işlemlerini kabul etmemektedir.

Bangladeş'te çalışılacak firmadan temin edilecek davetiye yazısı vize başvuru işlemlerinin sorunsuz sonuçlanmasını sağlarken vizenin alınmasını kolaylaştıracaktır.

Bangladeş çalışma vizesi başvuru işlemlerinin yapılabilmesi için davetiye yazısı, dilekçe zorunlu olan belgelerin başında gelmektedir.

Bangladeş Konsolosluğu veya konsolosluğun yetki vermiş olduğu vize merkezleri aracılığıyla eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanan evraklarla başvuru yapılarak Bangladeş çalışma vizesi alınabilmektedir. Bangladeş çalışma vizesi başvurusunda kullanılacak pasaportun seyahat sonrası için en az 6 ay geçerliliği ve 2 boş sayfasının olması gereklidir.

Bangladeş Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar

1. Vize başvuru formu. Bangladeş çalışma vizesi başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve tam olarak doldurulmuş, kişinin Bangladeş vize başvuru işlemleri için sunacağı evraklarda belirteceği bilgileri desteklemeli ve ıslak imzalı olmalıdır.

2. Pasaport. Bangladeş ticari vize başvuru işlemlerinde kullanılacak olan pasaportun ziyaretçinin Bangladeş seyahati dönüşü sonrası için en az 6 ay geçerliliği olan ve 2 boş sayfası bulunmalıdır. Pasaport fotokopisi. Bilgilerin ve fotoğrafın içerdiği sayfa

3. Nüfus cüzdanı fotokopisi. Bangladeş çalışma vizesi için başvuru sahibinin kimlik fotokopisi veya kimlik kartı

4. Fotoğraf. Bangladeş çalışma vizesi başvurularında kullanılacak fotoğraf 3 adet 3,5x4,5 cm ebatlarında, güncel, arka fonu beyaz olması gerekmektedir.

5. Dilekçe. İngilizce vize talep dilekçesi. Şirketin antetli kağıdına konsolosluğa hitaben yazılmış, kaşe, imzalı

6. Davet mektubu. İngilizce Bangladeşli firmadan davet mektubu.

7. Şirket evrakları. İngilizce Türkiye'deki ticaret odasından faaliyet mektubu. Şirket evrakları. Faaliyet belgesi, imza sirküleri, vergi levhası, sicil gazetesi fotokopisi. İşe giriş bildirgesi, son 3 ayı kapsayan maaş bordrosu, imza ve kaşeli

Bangladeş Vize Ücreti

Bangladeş çalışma vizesi başvuru işlemleri için vize harcının ödenmesi gerekmektedir. Bangladeş çalışma vizesi tek girişli ve çok girişli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Çalışma vizesi ücreti 3 ay tek girili veya 3 ay çok girişli olmak üzere değişmektedir. Vize ücreti vizenin süresine ve giriş çıkış sayısına göre değişmektedir.

Bangladeş Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bangladeş çalışma vizesi evrakların hazırlanması ve değerlendirilme süresine göre değişiklik göstermektedir. Konsolosluk belgelerin değerlendirilme sırasında bazı durumlarda ek süreye ihtiyaç duyarken bu durum vizenin sonuçlanma süresini etkilemektedir. Bangladeş çalışma vizesi 5-7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak konsolosluk gerekli gördüğü takdirde ek evrak isteyebilmektedir. Bu durum vizenin sonuçlanma süresi uzatabilmektedir.