Bangladeş Oturma İzni

Bangladeş Oturma İzni

Bangladeş'te 6 aydan uzun sürecek vize ve oturum izni işlemleri için Bangladeş oturum izninden yararlanılması gereklidir. Bangladeş'te uzun süreli oturum izni için bazı kurallar ve sunulması gereken evraklar bulunmaktadır. Bangladeş aile birleşimi de aynı diğer vize türleri gibi birtakım belge ve kanunu da beraberinde getirmektedir. Bangladeş aile birleşimi olması için iki ülke arasında eşler, çocuklar, ebeveynler gibi durumların söz konusu olması gereklidir. Bunun için gerekli olan evraklar şu şekildedir:

 1. Bangladeş polis veya nüfus müdürlüklerinden alınan belgeler ile Türkiye'deki T.C. vatandaşlarının doğum veya kimlik belgeleri. Bu belgeler akrabası olunan her iki ülkedeki yasal varis veya akrabalık derecelerini öğrenmek ve Bangladeş aile birleşiminin gerçek kişiler arasında olup olmadığını kanıtlaması açısından gereklidir.
 2. Bangladeş'teki kişilerin ailesinden olan kişilerin Türkiye'de kaldığına istinaden verilen belgeler pasaporta iliştirilmelidir. Bu sayede yasal izin çıkması için gereken adımlardan biri sağlanır, aile birleşimi için gerekli düzenlemeler sağlanır. Bu kişilerin doğum yerleri ve bu yerlere ait ikamet belgeleri ile o bölgelerde bulunurken nüfusa kayıtlı olduğu kimlik bilgileri fotokopileri eklenmelidir.
 3. Eğer Bangladeş veya Türkiye'de yaşanıyorsa o ülkedeki kişiler ikamet izinlerinin olduğu yerlere istinaden adres belgelerini getirmeli ve bu kişiler arasında evlilik varsa evlilik cüzdanı gibi akrabalığı ispatlayan belgeleri de bulundurmalıdır. Karı veya kocadan biri Türkiye'de ise sponsor olduğu eşi için gereken izinleri aldığına dair evrakları vermesi gerekir.
 4. Türkiye'de ikameti bulunan kişi ailesinden getireceği kişinin akrabalığını ispatlayan belgeleri bulundurması gereklidir. Bu kişi eğer Bangladeş'ten istek yapıyorsa o zaman Bangladeş'teki nüfus müdürlüklerinden bu işlemleri halletmesi gerekmektedir.
 5. Başvuru sahiplerinin doğum belgeleri (eşler ve çocuklar) bu belgelerin İngilizce ve yanında Türkçe de içerecek şekilde olması önemlidir. Yerel makamlar tarafından da olması gereklidir. Türkiye'de bunlar genellikle nüfus müdürlüklerinden alınmaktadır. Bangladeş'te Aile Bakanlığı'na bağlı departmanlardan alınmaktadır.
 6. Sponsor eş durumu ile ise evlilik cüzdanı
 7. Kimlik kartı fotokopisi. Her iki tarafın kimlik kartı fotokopilerinin olması gereklidir.
 8. Aile birleşimi çocuklar için gerçekleşiyorsa okullarını mevcut içinde bulundukları ülkeden ayrılacağına istinaden okuldan verilen başvuru belgesi. Bu genellikle doğum belgesi olmayan çocuklar için de kabul edilmektedir.
 9. Çocukların asıl anne ve babaları ölmüş ise resmi olarak öldüğüne istinaden belge.
 10. Kişi veya kişiler 3.derece ise sponsor olan kişinin maddi ve manevi destekleyecek belgeleri ya da ispat edebilecek durumda olması.
 11. Başvuru sahiplerinin her iki taraftaki kişilerin pasaportlarını da belgeler arasına eklemeleri gereklidir.
 12. Her iki ülke için de ikamet etme izini olanların ailelerinin kimlik bilgileri fotokopilerini de eklemeleri istenen evraklar arasında bulunmaktadır.
 13. Belgelerin İngilizce veya Türkiye'deki kişi tarafından Türkçe olması istenmektedir.
 14. Kişilerin transfer zamanlarını ve hangi hava yolu ile geleceklerse uçuş bilgilerini de içeren belgelerin yapılması gereklidir.
 15. Kişi Türkiye'den gidecekse gerekli aşıları olduğuna istinaden doktor raporu veya kişi Bangladeş'ten gelecekse bulaşıcı hastalık taşımadığına dair belgenin bulunması gereklidir.

Belirtilen tüm belgeler Türkiye içinde ise Türkçe ve İngilizce olarak beyan edilmelidir. Bangladeş içinde ise İngilizce ve istenilmesi halinde Bangladeş diline çevrilmiş olması gereklidir.