Bangladeş Ticari Vize İşlemleri

Bangladeş Ticari Vize İşlemleri

Bagladeş seyahatinin iş gerekçesi veya ticare amaç içermesi hallerinde, Bangladeş ticari vize basvurusunda bulunulması gerekmektedir. Ayrıca fuar, kongre, eğitim ve seminer gibi gerekçelerle planlanan seyahat için de aynı şekilde Bangladeş ticari vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Bangladeş ticari vize alabilmek için ziyaret edilecek olan firma yada kuruluştan davetiye belgesi alınması gerekmektedir. Bangladeş ticari vize işlemleri için kişisel veya grup olarak başvurular gerçekleştirilmektedir.

Bir kişinin Bangladeş'te iş yapabilmesi, şirket kurması, ticari haklar kazanabilmesi, uygulayabilmesi ya da ticari işlem yapabilmesi için Bangladeş ticari vizesine başvurması gerekmektedir. Turistik veya aile vizesinden farklı olarak ticari vizeler normal vizeye göre daha fazla detay zaman ve belge isteyen bir süreçten oluşmaktadır.

Bangladeş'e ticari veya iş amacıyla yapılması planlanan seyahatler için Bangladeş ticari vize başvurusunun yapılması gereklidir. Kongre, fuar ve seminer gibi nedenlerle yapılacak seyahatler için de aynı şekilde Bangladeş ticari vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Bangladeş ticari vize Bangladeş'e ticari amaçlarla seyahat etmek isteyenlerin başvuru yapıp almaları gereken bir vize türüdür. Bangladeş ticari vize başvurusu için şahsen başvuru yapmak şartı bulunmamaktadır. Bangladeş ticari vize tek girişli, iki girişli veya çok girişli olarak alınabilmektedir. Bangladeş ticari vizesine başvuru yapacak kişi ihtiyacı olan vize türüne göre tek girişli ya da çok girişli olarak başvuru işlemlerini tamamlayabilmektedir.

Bangladeş ticari vize başvuru işlemlerinin yapılabilmesi için davetiye zorunlu bir belgedir. Bangladeş'teki firmadan davetiye yazısının alınmaması halinde ticari vizenin alınma ihtimali bulunmamaktadır. Bangladeş Konsolosluğu davetiye yazısının olmaması halinde ticari vize işlemlerini kabul etmez. Bangladeş ticari vize işlemleri evrakların eksiksiz, tam ve doğru bir şekilde hazırlanması ve teslim edilmesiyle oluşan bir süreçtir. Bangladeş ticari vize için istenen evraklar konsolosluğun kriterlerine göre hazırlanmalı, Bangladeş'te ziyaret edilecek şirketten gelen davet yazısı evrakların arasına eklenmelidir.

Bangladeş Ticari Vize için Gerekli Evraklar

 1. Pasaport - Bangladeş ticari vize başvurularında kullanılacak pasaportlar ziyaretçinin Bangladeş seyahati dönüşü sonrası en az 6 ay geçerliliği olan ve en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.
 2. Bangladeş vize başvuru formu - Bangladeş ticari vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin Bangladeş vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı olmalıdır.

NOT: Bangladeş ticari vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak Bangladeş vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır.

 1. Vize talep dilekçesi - Bangladeş ticari vize başvuru sahibinin adı, soyadı, bilgileri, iş yerindeki görevi ve ziyaretinin içeriği yeralmalıdır. Yine ziyaret edeceği şirketin ismi, hangi tarihler arasında bu şirketi ziyaret edeceği ve vize bitiş tarihinden önce geri dönüleceğine dair taahhüt halinde olmalıdır.
 2. 2 adet biometrik fotoğraf - Bangladeş ticari vize başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, Bangladeş vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, güncel, ;arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.
 3. Şirketin imza sirküleri; Bangladeş vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir. Faaliyet belgesi; Bangladeş vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmelidir. Vergi levhası fotokopisi; Bangladeş vize müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini gösteren nitelikte olmalıdır. Ticari sicil gazetesi fotokopisi; Bangladeş vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise sicil gazete bu bilgileri içermelidir.
 4. Davetiye-Bangladeş'e gidecek kişinin adı, soyadı, doğum tarihi ve pasaportuna dair göstergeler bulunmalıdır. Seyahat içeriğini nelerin oluşturduğu ve referans olan kişi tarafından masrafların karşılanacağına dair bilgileri içermelidir.

SSK'LI Çalışanlar İçin Bangladeş Ticari Vize Evrakları

 1. Vize başvuru formu - Bangladeş ticari vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin Bangladeş vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı olmalıdır.
 2. Vize talep dilekçesi -Bangladeş ticari vize başvuru sahibinin adı, soyadı, bilgileri, iş yerindeki görevi ve ziyaretinin içeriği yeralmalıdır. Yine ziyaret edeceği şirketin ismi, hangi tarihler arasında bu şirketi ziyaret edeceği ve vize bitiş tarihinden önce geri dönüleceğine dair taahhüt halinde olmalıdır.
 3. Pasaport - Bangladeş ticari vize başvurularında kullanılacak pasaportlar, ziyaretçinin Bangladeş seyahati dönüşü sonrası en az 6 ay geçerliliği olan ve en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.
 4. 2 adet biometrik fotoğraf- Bangladeş ticari vize başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, Bangladeş vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.
 5. SGK hizmet dökümü- Bangladeş vize müracaatında bulunacak kişilerin SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü ve bağlı bulunulan kurumdan alınacak, şirketin antetli kağıdına işveren tarafından düzenlenmiş, kaşe ve ıslak imzası bulunan resmi izin belgesi. Maaş bordrosu- Bangladeş Ticari Vizesi başvurularında bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır. Bangladeş ticari vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 4000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır.
 6. Şirketin imza sirküleri fotokopisi, faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi fotokopisi.
 7. Davetiye-Bangladeş'e gidecek kişinin adı, soyadı, doğum tarihi ve pasaportuna dair göstergeler bulunmalıdır. Seyahat içeriğini nelerin oluşturduğu ve referans olan kişi tarafından masrafların karşılanacağına dair bilgileri içermelidir.

Bangladeş Ticari Vize Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bangladeş Ticari Vize Nedir?

Ticari vize iş, toplantı, seminer, konferans gibi bir içerikle yurtdışına çıkacak olan kişilerin alması gereken bir vize türüdür.

Bangladeş Ticari Vize almak Daha mı Kolay?

Bangladeş ticari vize işlemleri evrak ve dokümanların eksiksiz ve doğru bir şekilde toparlanmasıyla oluşan bir süreçtir. Evrak ve belgeler Bangladeş Konsolosluğu'nun önceliklerine göre bir araya getirilmesi gerekirken, ticari vize alabilmek için ziyaret edilecek olan firmadan gelen davetiye yazısı olması gerekecektir Bangladeş Konsolosluğu davetiye yazınızın olmaması halinde ticari vize işlemlerini kabul etmeyecektir. Bangladeş ziyaret edilecek olan firmadan alınmış davetiye yazısı vize işlemlerinizin sorunsuz geçmesini sağlarken Bangladeş ticari vize alımınız kolaylaştıracaktır.

Şirketi Olan Herkesin Bangladeş Ticari Vize Alması Zorunlu mu?

Şirketi olan herkesin Bangladeş ticari vize alması zorunlu değildir. Seyahat amacınızın içeriği ticari bir faaliyet ise, Bangladeş ticari başvurularında bulunmalısınız. Bu şekilde alınmış olan vize ile başarılı bir seyahat gerçekleştirebilirisiniz.

Bangladeş Ticari Vize İle Turistik Seyahatte Bulunmak Sorun Yaratır mı?

Bangladeş ticari vizesi ile turistik seyahatte bulunulması herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Bangladeş turistik vize ile ticari bir faaliyette bulunulamazken, Bangladeş ticari vize ile turistik seyahat gerçekleştirebilmektedir.

Bangladeş Ticari Vize İçin Davetiye Yazınız Yoksa?

Bangladeş ticari vize işlemlerinizin gerçekleşebilmesi için zorunlu olan bir belgedir davetiye yazısı. Bangladeş bulunan şirketten alınacak olan davetiye yazısının olmaması halinde ise ticari vize alma imkânınız bulunmayacaktır.

Bangladeş Ticari Vize Davet Mektubu Ne Kadar Geçerlidir?

Bangladeş ticari vize işlemleriniz için zorunlu olan davet mektubunun süresi maksimum 3 aydır. 3 ay geçerliliği olan davetiyeniz ile Bangladeş ticari vize başvurularında bulunuluyor olmanız herhangi bir sorun oluşturmayacaktır.