Bangladeş Turistik Vize İşlemleri

Bangladeş Turistik Vize İşlemleri

Bangladeş seyahati kısa bir süreye tekabül ediyorsa, davetiye, ticari bir amaç ve ziyaret gibi gerekçelerden oluşmuyorsa Bangladeş turist vizesi için başvuru yapmalıdır. Fuar, toplantı, seminer gibi içerikler ise Bangladeş ticari vizeye dâhildir.

Bangladeş turistik vize Bangladeş'e turistik nedenlerle ziyarette bulunmak isteyen kişilerin alması gereken bir vizedir. Bangladeş turistik vizesine sahip olmak için yerine getirilmesi için vize prosedürleri bulunmaktadır. Bangladeş turistik vize başvurusu yapabilmek için şahsen başvuru yapılması koşulu bulunmamaktadır.

Diplomatik, hususi ve hizmet pasaport sahibi Türk vatandaşları Bangladeş'e yapacakları 3 ay süreli seyahatlerinde vize almalarına gerek bulunmamaktadır. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları Bangladeş'e seyahat etmeden önce vize almaları gereklidir.

Bangladeş turistik vize başvuru işlemleri Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğu, Bangladeş Ankara Büyükelçiliği ve vize işlemlerini yürütme yetkisi olan acenteler ile yapılabilmektedir. Bangladeş turistik vize için gereken yerine getirildiği takdirde vize başvuru işlemleri tamamlanabilmektedir.

Bangladeş'e turistik vizesi 30 günlük bir süreyi içermektedir. İstenildiği takdirde vizenin süresi 30 gün süreyle uzatılabilmektedir. Bangladeş turistik vize işlemleri için kullanılacak pasaportun geçerlilik süresi seyahat sonrası için en az 6 ay ve 2 adet boş sayfasının olması gerekmektedir. Bangladeş turistik vize başvuru işlemleri için 2 adet güncel biyometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi, banka hesap dökümü gibi belgelerin ibraz edilmesi konsolosluk tarafından istenmektedir.

Bangladeş turistik vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi sadece Bangladeş Ankara Büyükelçiliği ve Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğu'nun inisiyatifinde bulunmaktadır. Bangladeş turistik vize ile Bangladeş'te çalışma imkanı verilmezken eğer bir çalışma durumu tespit edilirse cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.

Bangladeş turistik vize başvurusu, başvuru sahibinin beyan ettiği evraklar çerçevesinde değerlendirilir. Bangladeş turistik vize başvuruları 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak vize başvurusu konsolosluğun yoğun olması ya da başvurunun tatil günlerine denk gelmesi durumunda vizenin sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Bangladeş turistik vize başvuru işlemlerinin başlayabilmesi için vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Vize ücreti Bangladeş Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Vize ücretleri belirli dönemlerde değişiklik gösterebilmektedir. Bangladeş vize başvurusunun değerlendirebilmesi için vize harcının ödenmesi gereklidir.

Bangladeş Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

 1. Vize başvuru formu
 2. Pasaport. Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, 2 boş sayfası olmalıdır
 3. Nüfus cüzdanı fotokopisi veya kimlik kartı
 4. 2 adet 3,5x4,5cm ebatlarında arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf
 5. İngilizce vize talep dilekçesi. Şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben yazılmış kaşe, imzalı
 6. İşe giriş bildirgesi ve 3 aylık maaş bordrosu, kaşeli ve imzalı
 7. Banka hesap dökümü son 3 ayı gösteren, 4000 TL bakiyeli banka imza sirküleri ile birlikte

Öğrenciler İçin Bangladeş Turistik Vize Evrakları

 1. Pasaport. Bangladeş turistik vize başvurularında kullanılacak pasaportlar ziyaretçinin Bangladeş seyahati dönüşü sonrası en az 6 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.
 2. Vize başvuru formu. Bangladeş Turistik vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin Bangladeş vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı olmalıdır. NOT: Bangladeş Turistik Vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak Bangladeş vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır.
 3. Nüfus cüzdanı fotokopsi veya oturum kartı
 4. Vize talep dilekçesi. Bangladeş Konsolosluğu/Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, Bangladeş'e gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.
 5. 2 Adet biometrik fotoğraf. Bangladeş turistik vize başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, Bangladeş vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, güncel arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.
 6. Güncel tarihli orijinal öğrenci belgesi.
 7. Banka Hesap dökümü. Bangladeş turistik vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 4000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır.

Bangladeş Devleti'nin belirlemiş olduğu banka hesap içeriğine sahip olunmaması halinde, kişinin kendisine sponsor olarak bir hami göstermesi gerekmektedir. Sponsor olacak kişinin bu birikime sahip olması gerekmektedir. Sponsor, Islak imzalı dilekçe ile masrafların tarafından karşılanacağını belirtmelidir. Dilekçenin yanında sponsor kişinin tüm banka özetleri banka imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır. Sponsor kişi Emekli ise, Emeklilik belgesinin de eklenmesi gerekmektedir.

Şirket Ortakları İçin BangladeşTurist Vizesi Evrakları

 1. Pasaport - Bangladeş turistik vize başvurularında kullanılacak pasaportlar, ziyaretçinin Bangladeş seyahati dönüşü sonrası en az 6 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.
 2. Bangladeş vize başvuru formu - Bangladeş turistik vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin Bangladeş vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı olmalıdır.
 3. Nüfus cüzdanı fotokopisi veya kimilik kartı
 4. Vize talep dilekçesi - Bangladeş turistik vizesi müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından bu şirketinin antetli kağıdına Bangladeş Konsolosluğuna/elçiliğine hitaben yazılmış, işveren tarafından veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olmalıdır.
 5. 2 adet biometrik fotoğraf -Bangladeş turistik vize başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, Bangladeş vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.
 6. Şirketin imza sirküleri, faaliyet belgesi, vergi levhası fotokopisi, ticari sicil gazetesi fotokopisi.

SSK'lı Çalışanlar İçin Bangladeş Turistik Vize Evrakları

 1. Pasaport -Bangladeş turistik vize başvurularında kullanılacak pasaportlar ziyaretçinin Bangladeş seyahati dönüşü sonrası en az 6 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır. Pasaport fotokopileri, Bangladeş vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu vizelerin fotokopileri gerekmektedir..
 2. Vize talep dilekçesi -Bangladeş Turistik Vizesi müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından bu şirketinin antetli kağıdına Bangladeş Konsolosluğuna/elçiliğine hitaben yazılmış, işveren tarafından veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olmalıdır.
 3. Vize başvuru formu -Bangladeş Turistik vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin Bangladeş vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı olmalıdır.
 4. Nüfus cüzdanı fotokopisi veya oturum kartı
 5. 2 adet biometrik fotoğraf-Bangladeş turistik vize başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, Bangladeş vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden güncel, fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.
 6. SGK hizmet dökümü-Bangladeş vize müracaatında bulunacak kişilerin SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü ve bağlı bulunulan kurumdan alınacak, şirketin antetli kağıdına işveren tarafından düzenlenmiş, kaşe ve ıslak imzası bulunan resmi izin belgesi.
 7. Maaş bordrosu-Bangladeş Turist Vizesi başvurularında bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır. Bangladeş Turistik Vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 4000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır. Ayrıca Bangladeş vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulundurmalıdır.
 8. Şirketin imza sirküleri fotokopisi, faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi fotokopisi

Emekliler İçin Bangladeş Turistik Vize Evrakları

 1. Pasaport -Bangladeş turistik vize başvurularında kullanılacak pasaportlar ziyaretçinin Bangladeş seyahati dönüşü sonrası en az 6 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır. Pasaport fotokopileri, Bangladeş vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu vizelerin fotokopileri gerekmektedir.
 2. Vize başvuru formu -Bangladeş Turistik vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin Bangladeş vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı olmalıdır.
 3. Vize talep dilekçesi - Bangladeş Konsolosluğu/Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, Bangladeş'e gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.
 4. Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı fotokopisi
 5. 2 Adet biometrik fotoğraf-Bangladeş turistik vize başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, Bangladeş vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, güncel arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.
 6. Emeklilik belgesi ve banka hesap dökümü -Emeklilik belgesi edevlet şifresi ile e-devlet internet sayfasından temin edilmelidir. Bangladeş turistik vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 4000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır.

Bangladeş Turistik Vize Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Bangladeş Vizesi Kalktı mı?

Bangladeş'e vize kalkmamıştır. Bangladeş seyahatinde bulunacak olan Türkiye vatandaşlarının Bangladeş vize işlemlerinde bulunmaları gerekirken, iki ülke resmi pasaport sahibi kişiler 90 günü aşmama koşulu ile Bangladeş vize işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur.

Bangladeş Turistik Vize Süresi Ne Kadar?

Bangladeş turistik vize süresi maksimum 90 gün olarak verilmektedir. 90 gün süresinin sona ermesinin ardından ilgili yerlere giderek belirli bir ücret karşılığı Bangladeş vize sürenizi uzatabilirsiniz. Ayrıca Bangladeş vize sürenizin aşılması halinde para cezası uygulaması ile karşılaşabilirisiniz.

Bangladeş Turistik Vize Nasıl Alınır?

Bangladeş turistik vize başvuru evraklarınızı başarılı bir şekilde düzenleyerek ve Bangladeş Konsolosluğu veya yetkilendirilmiş vize merkezlerinden Bangladeş vizenizi alabilirsiniz. Vize başvuru işlemleri kapsamlı şekilde evrak ve belgelerin toplamından oluşurken, eksik evrak ve belgeler ile vize alma ihtimaliniz bulunmaz.

Bangladeş Turistik Vize Ücreti?

Bangladeş turistik vize ücreti seyahatinizin süresine, mesleğinize ve yaşınıza göre değişiklik gösterecektir.

Bangladeş Vize İçin Davetiye Belgesi Nereden Temin Edilir?

Davetiye belgesi, Bangladeş seyahatini yapacak kişiyi misafir edecek ya da masraflarını karşılayacağına dair garanti verecek kişilerce, belediye kurumlarından veya Bangladeş Devleti'nin ilgili kurumlarından form olarak teslim alınmalı, ayrıntılı ve eksiksiz doldurulmalıdır.

Bangladeş Vize İçin Davetiye Belgesinin Fotokopisi Yahut Fotoğrafı da Geçerli midir?

Bangladeş Konsolosluğun'ca belirenen kurallara bağlı olarak, Bangladeş vizesi başvurusunda orijinal belgenin gösterilmesi zorunludur. Davetiyeyi düzenleyecek olan kişinin, seyahati gerçekleştirecek kişiye posta yoluyla göndermesi gerekmektedir. Bu nedenle bu işlemin seyahatten 2 ay öncesinde tamamlanmış olması önerilir.

Davetiyenin Olmadığı Durumlarda Ne Yapılmalıdır?

Şayet Bangladeş seyahati boyunca seyahati yapacak kişinin konaklama masrafları davetiye ile güvenceye alınmadıysa, kişinin seyahati boyunca konaklayacağı otel rezervasyonunu sunması gerekmektedir. seyahat aralığının rezervasyonda ibraz edilmesi gerekmektedir.

Bankada Yeterli Miktarda Birikimi Olmaması Halinde Ne yapılmalıdır?

Bangladeş Devleti'nin belirlemiş olduğu banka hesap içeriğine sahip olunmaması halinde, kişinin kendisine sponsor olarak bir hami göstermesi gerekmektedir. Sponsor olacak kişinin bu birikime sahip olması gerekmektedir. Sponsor, ıslak imzalı dilekçe ile masrafların tarafından karşılanacağını belirtmelidir. Dilekçenin yanında sponsor kişinin tüm banka özetleri banka imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır.