Bangladeş Ziyaret Vizesi Hakkında

Bangladeş Ziyaret Vizesi Hakkında

Bangladeş ziyaret vizesi, vatandaşı olunmayan ülkelerde bulunan akraba, aile, arkadaş ziyaretinde bulunabilmesini sağlamaktadır. Böyle bir içerikle yurtdışına çıkılıyorsa şayet ziyaret vizesi başvurularında bulunulmalıdır. Bangladeş ziyaret vizesi başvurusu yapacak olan vatandaşların öncelikle davetiye edinmeleri gerekmektedir. Bangladeş ziyaret vizesi maksimum 90 günlük bir süreyi kapsamaktadır.

Bangladeş ziyaret vizesi başvurusu için davetiye gereklidir. Bangladeş'te yaşayan kişiden davetiye gönderilmesi gerekmekte ve Bangladeş Konsolosluğu'na ibraz edilmesi gereklidir. Davet mektubu alınan kişinin kişisel bilgileri, adres ve iletişim bilgilerinin davet mektubunda belirtilmelidir. Bangladeş vize prosedürlerine istinaden umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının seyahatleri öncesinde vize almaları gereklidir. Bangladeş aile ziyareti vizesi, Bangladeş'te bulunan, akraba, aile ve arkadaş ziyaretinin yapılması için alınması gerekli olan bir vize türüdür. Aile ziyareti sebebiyle Bangladeş'e seyahat edilmesi durumunda Bangladeş aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Bangladeş Konsolosluğu ya da konsolosluğun yetkilendirdiği vize merkezleri aracılığıyla başvuru yapılarak Bangladeş aile ziyareti vizesi alınabilmektedir. Bangladeş aile ziyareti vizesi başvurusunda kullanılacak olan pasaportum seyahat tarihinden itibaren 6 ay geçerli olması ve en az 2 boş sayfasının olması gerekmektedir.

Bangladeş aile ziyareti vizesi evrakların hazırlanması ve değerlendirilme sürecine göre değişmektedir. Bangladeş Konsolosluğu evrakların değerlendirme sürecinde ek zamana ihtiyaç duyabilirken bu durum vizenin sonuçlanma süresini etkileyebilmektedir. Bangladeş aile ziyareti vizesi 5-7 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Bangladeş Konsolosluğu gerekli görmesi halinde ek evrak isteyebilmektedir. Bu durum yine vizenin sonuçlanma süresini uzatabilmektedir.

Bangladeş aile ziyareti vizesi kısa süreli bir vize türü olup en fazla 90 gün geçerlidir. İstenen şartlar yerine getirildiği takdirde Bangladeş aile ziyareti vizesinin süresi uzatılabilmektedir.

Bangladeş aile ziyareti vizesinin süresi en çok 90 günü kapsamaktadır. 90 gün eğer ziyaret için yeterli bir zaman değilse gerekli prosedürler yerine getirilerek kalış süresi uzatılabilmektedir. Bulunulan bölgede konuyla ilgilenen ofise gidilerek aile ziyareti vizesinin uzatma işlemleri için istenen evraklar ve ücret ile birlikte Bangladeş aile ziyareti vizesi süresi uzatılabilmektedir.

Bangladeş Aile Ziyareti Vize Evrakları

Pasaport

Bangladeş ziyaret vizesi başvurularında kullanılacak pasaportlar ziyaretçinin Bangladeş seyahati dönüşü sonrası en az 6 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.

Vize başvuru formu

Bangladeş ziyaret vizesi başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin Bangladeş vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı olmalıdır.

NOT: Bangladeş ziyaret izesi başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak Bangladeş vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır

Vize talep dilekçesi

Bangladeş Konsolosluğu/Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, Bangladeş'e gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.

Fotoğraf

2 adet biometrik fotoğraf - Bangladeş ziyaretçi vizesi başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, Bangladeş vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.

Davetiye

Bangladeş'e gidecek kişinin adı, soyadı, doğum tarihi ve pasaportuna dair göstergeler bulunmalıdır. Seyahat içeriğini nelerin oluşturduğu ve referans olan kişi tarafından masrafların karşılanacağına dair bilgileri içermelidir.

Banka hesap dökümü

Başvuru sahibinin gelir durumuna yönelik dökümanlar. Bangladeş ticari vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır.

Bangladeş Ziyaretçi Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bangladeş Ziyaretçi Vizesi Ne Demektir?

Bangladeş ziyaretçi vizesi, Bangladeş'te bulunan akraba, aile yahut arkadaş ziyaretinin gerçekleşebilmesi için alınan bir vizedir. Böyle bir içerikle Bangladeş'e gidilmesi halinde Bangladeş ziyaretçi vizesi başvurularında bulunulması gerekecektir.

Bangladeş Ziyaret Vizesi Nasıl Alınır?

Bangladeş Konsolosluğu yahut Bangladeş Konsolosluğu'nun yetkilendirdiği vize merkezlerine eksiksiz ve doğru bir şekilde bir araya getirilmiş başvuru evrakları ile müracaat'ta bulunarak Bangladeş ziyaretçi vizesi alınabilinmektedir. Bangladeş ziyaretçi vizesi başvurularında bulunurken, yenilenmiş bir pasaport kullanılmalı ve pasaportunuzun seyahat tarihinizden itibaren 6 ay daha geçerliliği olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca başvuru işlemleri için verecek olduğunuz pasaportun en az 2 boş sayfası olması ise zorunludur. Bu bilgileri Bangladeş Konsolosluğu göz önünde bulunduracaktır. Yıpranmış veya hasar görmüş pasaportlarla yapılan başvuru işlemlerini ise Bangladeş Konsolosluğu kabul etmez.

Bangladeş Ziyaret Vizesi Kaç Günde Alınır?

Bangladeş ziyaret vizesi, evrakların tamamlanma ve değerlendirme süresine göre değişiklik gösterir. Bazı durumlarda Bangladeş Konsolosluğu evrakların değerlendirme sırasında ek süreye ihtiyaç duyarken bu durum vizeniz açıklanma süresine etki eder. Olasılıkların göz önünde bulundurulması halinde ise, Bangladeş ziyaretçi vizesi 7 ila 10 iş günü arasında alınabilecektir. Ayrıca Bangladeş Konsolosluğu'nun ihtiyaç duyması halinde ek evrak talebinde bulunabilir. Bu ihtimal vize alım süresinin uzamasını sağlayacaktır.

Bangladeş Ziyaret Vize Süresi Ne Kadardır?

Bangladeş ziyaret vizesi kısa süreli vize türleri arasında bulunurken, maksimum 90 gün geçerlidir. İstenilmesi ve şartların yerine getirilmesi halinde Bangladeş ziyaret vizesi sürenizi uzatılabilirsiniz.

Bangladeş Vize Süresi Nasıl Uzatılır?

Bangladeş ziyaret vizesinin süresi maksimum 90 gündür. 90 gün ziyaretiniz için yeterli bir süre olmadığı takdirde bir takım prosedürleri yerine getirerek kalış sürenizi uzatabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgenin konuyla ilgili adresine giderek uzatma işlemleri için geçerli olan evraklar ve belirli bir ücret ile bangladeş ziyaret vizesi sürenizi uzatılabilirsiniz.

30 Günlük Bangladeş Ziyaret Vizesi Aldım. Bangladeş'e Gittiğimde Polise Adres Kaydı Yaptırmam Gerekir mi?

Bangladeş ziyaretinde gidecek olduğunuz adresi kayıt yaptırmanız gerekecektir. Bangladeş'te bulunan adresinizin kayıt yapılması ise o ülkeden davetiye yollayan kişinin sorumluluğu altındadır.