Bangladeş Hakkında, Bangladeş Konsolosluğu

Bangladeş Hakkında, Bangladeş Konsolosluğu

Bangladeş Hakkında

Bangladeş Güney Asya'da bulunan Müslüman bir ülkedir. Coğrafi olarak Hindistan'ın ortasında yer alıp Pakistan'dan bağımsızlığını kazanmıştır. Ülkenin eski dönemlerdeki adı ise Batı Pakistan diye bilinir. Hindistan ülkenin en büyük komşusu olurken Myanmar ile sınırı çok küçük ölçektedir. Meghna Nehri, ganj nehrinin bir kolu olarak ülkenin iç kısımlarında etkili olurken. Yoğun yağışlar bu akarsuyu besler ve su taşkınları yaşanır. Meghna akarsuyunun deltası ise alüvyonlu toprakların yoğunluğundadır. Bangladeş ovası ormanlarla çevrili, mangrov ormanları ve tropikal ormanlar ülke bitki örtüsü hakkında ipucu verir. Son yıllardaki aşırı tüketim Bangladeş ormanlarının eski ihtişamını kaybettirmiştir.

Bangladeş iklimi, yoğun yağışın görüldüğü bir iklim olurken yılın 10 ayı yağışlıdır. Muson yağmurları ve ülkede bulunan akarsular sebebi ile su taşkınları ve sellere sık rastlanır. Dünyanın en nemli ve bunaltıcı iklimi Bangladeş'te görülürken su taşkınları ise barınmaya elverişli bir ortam sağlamaz. Okuma yazma oranı düşük ülkelerden biri olan Bangladeş'te nüfusun yüzde 90'ı köylerde, yüzde 10'u ise kentlerde yaşamaktadır. Tarım ülkenin en önemli geçim kaynağını teşkil ederken, yoğun yağışlar bölgede tarım olanaklarını kısıtlamıştır. Nemli bölgelerde yetişme özelliği olan pirinç ve buğday ise Bangladeş'in en önemli tarım ürünleridir. Pirinç ülke mutfağının temelini oluştururken, çeşitli sos ve baharatlarla hazırlanan pirinç yemekleri Bangladeş halkı tarafından sık tüketilir. Nüfusun büyük kısmı tarımla uğraşırken ileri sanayi henüz kurulmamıştır. Doğal gaz rezervleri zengin, Elektrik santrallerinin ise yetersizdir. İleri sanayi her ne kadar gelişmişlik göstermese de Bangladeş, Çin' in ardından dünya tekstil sektörünün önde gelen imalatçı ülkelerinden olmuştur. Günümüzde ünlü tekstil ve spor markalarının ürünleri Bangladeş'te üretilir. Bangladeş para birimi ise Taka'dır. Chittagony, Bangladeş limanlarının en yoğunu ve en büyüğüdür, ülke ihraç ve ithalatı bu liman üzerinden gerçekleşmektedir. Bangladeş başkenti Dakka ise bürokrasi, kültürel, ekonomik ve kent hayatının görülebileceği en önemli şehirdir. Başkent Dakka dışında Chittagong, Khuha, Rajshahi, Barisal ve Sylhet Bangladeş'in diğer önemli şehirleridir.

Bangladeş Ekonomi

Bangladeş ekonomisinin temeli genel olarak tarıma dayanmaktadır. Çalışan nüfusun yarısından fazlası tarım alanında faaliyet gösterirken ülke ikliminin el verdiği ölçüde pirinç, buğday, çay ve jüt en çok yetiştirilen ürünlerdir. Dünyanın en nemli bölgelerinden biri olan Bangladeş‘de pirinç hayli önemli bir tarım ürünüdür. Ülke ekonomisinde son yıllarda büyük değişimler görülürken, hizmet sektörü ve tekstil sanayi ciddi seviyelerde büyümüştür. Tarım, ekonominin temel dinamiği rolünde bulunurken bu ününü tekstil ve hizmet sektörüne kaptırmıştır. Özellikle tekstil sanayi büyük bir gelişime sahne olurken dünya üzerinde en yaygın giyim ve spor malzemeleri bu ülkede üretilmektedir.

Uluslar arası şirketler ticari faaliyetlerde bulunmak için Bangladeş'i tercih ederken, ucuz iş gücü, Bangladeş tekstil sektörünü geliştirmiştir. Öyle ki internet üzerinden yapılan görüşmelerle, free lance ticari girişim olanağı da Bangladeş tekstil sektöründe mevcuttur. Dünya üzerinde çok sayıda ticari girişimci Bangladeş tekstil sektörüyle bu şekilde ilişki kurar. Bangladeş tekstil sektörünün olanakları her geçen gün gelişmektedir, dünya tekstil ve giyim sektöründe söz sahibi ülkeler arasında Bangladeş'te bulunur.

Bangladeş Nerede?

Bangladeş bir güney asya ülkesidir. Hindistan'la iç içe olan ülkenin yine en büyük komşusu Hindistan'dır. Hindistan üzeri Bangladeş'e ulaşabilme imkanı bulunurken, direk uçuşlarla da Bangladeş'e gidilebilmektedir.

Türkiye, Bangladeş İkili İlişki Türkiye ile Bangladeş arasında bulunan ikili ilişki geçmişten bu yana istikrarlı ve iyi niyetli bir şekilde gelişme göstermektedir. Başkent Dakka ve Bangladeş'in diğer büyük şehri olan Chittagong'da Mustafa Kemal Atatürk adı verilmiş caddeler bulunurken iki ülke arasında ticari ilişkilerde ise son yıllarda ciddi artışlar olmuştur. Örneğin, 2009 yılının verilerine göre Bangladeş ile Türkiye arasında bulunan ticari hacim 658 milyon dolarlık seviyelere yükselmiştir. İki ülke arasında herhangi bir siyasi sorun bulunmazken devletler düzeyinde gerçekleştirilen karşılıklı ziyaretler güven bağı pekiştirilmektedir. Bangladeş'in Türkiye'de Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu bulunmaktadır. Bangladeş Büyükelçiliği Ankara Türkiye'de hem kültürel ve ekonomik ilişkilerin gelişmesini sağlarken ayrıca Türkiye'de bulunan Bangladeş vatandaşlarının muhatap alabileceği Bangladeş devletinin en resmi temsilcisidir. Bangladeş Başkonsolosluğu İstanbul ve Bangladeş Ankara Büyükelçiliğinin Konsolosluk bölümünde Bangladeş vize işlemleri yapılmaktadır. Bangladeş seyahati gündemi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bangladeş vizesi almaları gerekirken, Bangladeş vize işlemlerini Bangladeş Konsoloslukları yahut Bangladeş Konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu vize merkezleri aracılığıyla yürütebileceklerdir. Ayrıca resmi pasaport sahibi Türkiye vatandaşarı ise 90 günü geçmeme koşulu ile Bangladeş vize işlemlerinden muaftır.

Bangladeş Konsolosluğu resmi web sitesi: www.banglodootankara.org.tr